Búcsú a bénító gondolatoktól
Még egy stabil párkapcsolatot is tönkretehet, ha az egyik fél folyton aggódik egy nem létező probléma miatt. Bejegyzésemből megtudhatod, hogy hogyan lehetsz könnyen úrrá bénító gondolataidon és alakíthatsz ki harmonikus kapcsolatod pároddal és önmagaddal.
Még egy stabil párkapcsolatot is tönkretehet, ha az egyik fél folyton aggódik egy nem létező probléma miatt. Pedig könnyen úrrá lehetünk rajtuk!
Mik azok a bénító gondolatok?
Vajon elég jó vagyok neki? Mi lesz, ha egyszer megcsal a párom? Előbb-utóbb úgyis véget ér a kapcsolatunk?– talán sokak számára ismerősek lehetnek ezek a kérdések, hiszen egy párkapcsolatban előfordulhat, hogy az egyik fél folyamatosan ilyenek miatt őrlődik.
Az ilyen típusú negatív gondolatok, érzések blokkolhatják gondolkodásunkat, csökkentik kreativitásunkat, egyfajta falat képeznek saját magunk és a másik ember közé. A probléma gyakran valamilyen belső bizonytalanságból, önbizalomhiányból fakad, amely mindennapjainkra és a kapcsolatainkra is rányomhatja a bélyegét.
A kapcsolatromboló
Ha folyamatosan ezek a gondolatok járnak a fejünkben, akkor ezzel együtt jár az is, hogy visszük magunkkal az ezekhez tartozó negatív érzéseket és energiákat is. Ez pedig kihathat a testünkre, a hétköznapi működésünkre és a párkapcsolatunkra, hiszen a párunk is megérezheti rajtunk, hogy valami nincs rendben. Eleinte egész biztosan megpróbál minket megnyugtatni, elmondja, hogy csak mi érezzük így, és hogy a félelmeink alaptalanok. Csakhogy, ha nem múlik el bennünk a bizonytalanság és folyamatosan frusztráljuk magunkat és a párunkat, akkor ez olyan teherré válik a kapcsolatban, amit mindkét fél egyre nehezebben tud majd tolerálni. Nemcsak konfliktusokhoz, veszekedéshez, de végső esetben akár szakításhoz is vezethet ezeknek az érzéseknek az állandó jelenléte, hiszen sokszor önbeteljesítő jóslattá válnak.
Állj, ne tovább!
Hogyan mondhatunk búcsút tehát ezeknek a félelmeknek? Az egyik módszer, ami segíthet, az a gondolatstop-technika. Ennek az a lényege, hogy amikor észrevesszük, hogy már megint belelovaltuk magunkat valamilyen negatív gondolatba, akkor figyelmeztetjük saját magunkat: „Állj, stop!”, és feltesszük a kérdést: „Miért ne lehetne jó is? Miért ne lehetne pozitív a végkifejlet?”
Miből vehetjük észre, hogy ezek a gondolatok eluralkodtak rajtunk? A bénító gondolatainknak általában testi jelei is vannak, például görcsbe rándul a gyomrunk, megfájdul a fejünk, feszültté válunk és hasonlók. Ha ezeket tapasztaljuk, feltehetjük magunknak a kérdést: „Miért érzem ezt most? Miért reagálok így?” Azt javaslom, hogy ezek átgondolása mentén próbáljuk magunkat pozitív irányba terelni.
Váltsunk nézőpontot
A gondolatstop-technika mellett sokat segíthet a szemléletváltás. Például felvethetjük magunkban, hogy úgysincs biztonság a világban, nincs garancia arra, hogy minden állandó marad, bármi változhat, sőt a változás általában elkerülhetetlen. Ha elhatalmasodik rajtunk egy negatív gondolat, megpróbálhatjuk egyszerűen elengedni aggodalmainkat, hozzáállhatunk úgy is, hogy: „Jöjjön, aminek jönnie kell!”. Elképzelhetjük a következő helyzetet: ha nagyon szomorúak vagyunk valami miatt, esetleg nagyon félünk, akkor van egy olyan pont, amikor annyira szenvedünk ezektől, hogy már nincs erőnk arra, hogy valamit kezdjünk vele. Mi lenne, ha ekkor a bénító gondolatokat is egyszerűen csak „túlbénítanánk”?
Kérjünk segítséget
Amennyiben sehogy sem tudjuk leküzdeni a saját bénító gondolatainkat, kérjünk segítséget a kedvesünktől. Mondjuk el neki őszintén, mi az, ami aggaszt minket, mik a félelmeink. Ha van egy konkrét ok, ami kiváltja belőlünk ezeket, akkor fogalmazzuk meg pontosan, mi az a viselkedés vagy szituáció, ami elbizonytalanít bennünket. Ilyenkor fontos, hogy ne a véleményünket mondjuk el róla, hanem próbáljuk meg a tények szintjén, objektíven elmagyarázni, hogy mi történik ilyenkor és miért zavar ez minket. Így a másik fél is oda tud arra figyelni arra, hogy a jövőben elkerülje ezeket a helyzeteket. Hagyjuk, hogy a párunk is őszintén elmondja a véleményét ezekről a negatív gondolatokról. Próbáljuk együtt megfejteni, miért alakulhattak ki és hogyan lehetne rájuk a jövőben megoldást találni.
Hogyan segíthetünk?
Ha a mi párunk az, aki nem tud felülkerekedni a negatív érzésein, akkor is jó, ha elmondjuk neki, hogy mi min megyünk keresztül. Ha másképp látjuk a helyzetet, mint ő, akkor is osszuk meg vele őszinte érzéseinket. Semmiképp se söpörjük le a témát az asztalról azzal a felkiáltással, hogy „Butaságokat beszélsz! Ennek semmi alapja nincsen!”, hanem vegyük komolyan a párunkat. A gyengébbik nem tagjai sokszor könnyebben kommunikálják az érzéseiket, mint a férfiak, de tévedés azt hinni, hogy csak a nők küzdenek ilyen félelmekkel, Szóval, ha azt látjuk a kedvesünkön, hogy ő is küzd egy bénító gondolattal, ne hagyjuk, hogy legyintsen a problémára!
Ha tényleg elkötelezett vagy, hogy párkapcsolatod új alapokra helyezd, és örömteli társa legyél önmagadnak, akkor szeretném neked bemutatni azt az 5 részes videó sorozatot, amelyben részletesen végigvezetlek ezen a folyamaton. Ez egy teljesen új tréning, amit korábban nem láthattál tőlem. Teljesen ingyenes. Ha készen állsz, kattints ide.